Батькам дітей, які вимушено покинули Україну

З початку повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну чимала кількість українських дітей покинули її територію. Незалежно від місця, де вони перебувають, Україна гарантує цим дітям організацію навчання в дистанційній або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для учнів. 

Водночас, коли частина дітей за кордоном продовжує навчатись онлайн в українських школах, інша частина – розпочала навчання у школах тих країн, де вони перебувають, або поєднує навчання у двох закладах одночасно.

На цьому сайті батьки дітей, які перебувають за межами України, знайдуть відповіді на найпоширеніші запитання щодо організації освітнього процесу для своїх дітей, оцінювання, переведення у наступний клас чи отримання документів про освіту.

ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ

Чи обов’язково українським дітям йти до школи за кордоном?

Обов’язок навчатись у місцевій школі визначає законодавство країни, в якій перебуває дитина. Як правило, країни, що приймають українських переселенців, вимагають, щоб діти відвідували їхні місцеві школи. Особливо, коли приймаюча держава надає фінансову підтримку українцям як біженцям. Тому про потребу відвідувати школу варто дізнатись у місті, де перебуває дитина.

Разом з тим, враховуючи тривалість повномасштабної війни, навчання у місцевій школі – це водночас і можливість спілкуватись з однолітками та соціалізація для дитини на новому місці. Водночас навчання в українській школі можна поєднувати із навчанням за кордоном. 

Навчатись в українській школі можна онлайн  на дистанційній, сімейній (домашній) формі чи екстерном. Ключова перевага навчання в  українській школі – дитина залишається у “рідній” системі освіти, де їй все зрозуміло, можливо – навіть із учителями, які вчили її раніше. При комбінуванні навчання у школі за кордоном та в Україні основний час для навчання дитина приділяє школі за кордоном, водночас виконує завдання в українській школі. З початком нового навчального року українські школи адаптувались та багато шкіл запровадили для своїх учнів, що перебувають за кордоном, дистанційне навчання за індивідуальними освітніми траєкторіями. Це досить комфортний формат, у якому дитина не витрачає багато часу, але водночас більше включена в освітній процес, ніж, наприклад, на екстернатній формі.

Також у багатьох містах Європи, Канади, США діють українські школи, де вчаться діти з української спільноти. Поцікавтесь, чи є така школа у місті, де перебуває ваша дитина. Цей варіант допоможе тримати баланс між соціалізацією дитини в новій спільноті та навчанням в українській системі освіти.

Після переїзду за кордон моя дитина навчається онлайн в українській школі. Цього достатньо?

У такому випадку варто дізнатись про вимоги країни, де перебуває ваша дитина. Чимало країн, що прихистили українських дітей, ставлять вимогу відвідувати місцеву школу. Навчання за кордоном дає низку можливостей для дитини. З-поміж них – соціалізація в новій спільноті та спілкування з однолітками, вивчення нового середовища та мови, психологічна підтримка дитини в разі необхідності, можливість повчитись в іншій системі освіти.

Чи можливо навчатись одночасно у школі за кордоном і в українській школі? Чи у такому разі можна буде отримати документи про освіту в обох школах?

Так навчатись можливо, можна поєднувати навчання у двох школах – в Україні (дистанційно, на екстернаті, або сімейній (домашній) формі) та за кордоном. Водночас варто слідкувати за навантаженням на дитину, яке через таке навчання зростає. Одним із варіантів такого поєднання, щоб запобігти перевантаженню, може бути навчання у школі за кордоном та екстернат, або навчання за індивідуальною освітньою траєкторією в українській школі.

Учні зможуть отримати свідоцтво про освіту в українській школі, в якій вони навчалися до війни. Якщо наприкінці навчального року така школа не функціонує через війну, а учень – за кордоном, видати свідоцтво та заповнити додатки до них може будь-яка школа, яку визначить орган управління у сфері освіти. Для цього батькам або опікунам слід звернутися до відповідного органу управління. Цю інформацію  може надати також класний керівник чи адміністрація закладу, де учень навчався до війни.

Якщо учень навчається у Міжнародній українській школі, вона і видаватиме документи про освіту.

Як отримати документ про освіту в школі за кордоном, у якій навчається ваша дитина, варто уточнити у самому закладі. Адже умови для цього можуть відрізнятись у різних країнах і навіть містах.

Які форми навчання в українській школі можна обрати? Які є варіанти продовжити навчання в українській школі?

Ваша дитина може залишитись навчатись у своїй школі на “дистанційці”, яка стала поширеною ще під час пандемії COVID-19: коли уроки проходять онлайн. Це є очною формою, хоч і з використанням дистанційних технологій навчання. У такому разі батькам дитини не потрібно вчиняти жодних дій із документами. 

Якщо ваша школа повністю зруйнована та не працює дистанційно або знаходиться на тимчасово окупованій території, ви можете написати заяву на зарахування дитини до будь-якої іншої школи в Україні.

Форми навчання в українській школі, які ви можете обрати для дитини за кордоном:

  1. Дистанційна освіта як окрема форма навчання. Це окрема форма освіти, яка дає можливість навчатися та отримувати необхідні знання віддалено від школи. Якщо ви бажаєте зарахувати вашу дитину на дистанційну форму, варто поцікавитись у школі, чи навчає вона за такою формою, оскільки не всі школи мають для цього організаційні можливості.
  2. Екстернат навчання, коли учень або учениця може самостійно, зокрема в прискореному режимі, опанувати навчальну програму та, відповідно, отримати документ про освіту. Війна та перебування дитини за кордоном є підставами навчатись на екстернаті. Водночас навчання за екстернатною формою не обмежує участь у зовнішньому незалежному оцінюванні. Навчаючись на екстернаті, ваша дитина зможе взяти участь у ЗНО на загальних підставах.
  3. Сімейна (домашня) форма. Коли навчання дитині організовують батьки, а оцінюють педагоги. Учні, які навчаються за сімейною формою, проходять підсумкове оцінювання, а також атестацію.

Щоб дізнатись, чи організовує обрана вами школа ці форми навчання, варто звернутись до її сайту або зателефонувати за вказаними на сайті телефонами. Цю інформацію також можна отримати в органі управління у сфері освіти громади, міста або області. Якщо школа організовує ту форму навчання, що вас цікавить, необхідно звернутись до неї для зарахування/переведення дитини.

Чи можуть відрахувати дитину з української школи, якщо втрачено зв'язок зі своїми вчителями та закладом освіти?

Якщо дитина не навчається у своїй школі та не підтримує із нею зв’язок понад 6 місяців, а також не пройшла річного оцінювання, а школа не має інформації про місце проживання чи перебування у цей час дитини і її батьків, її можуть відрахувати із школи. Рішенням педагогічної ради такі учні не переводяться на наступний рік навчання. Ця процедура регулюється Наказом Міністерства освіти і науки.

Як повернутись до української школи після того, як дитина певний час навчалась у школі за кордоном?

Після навчання у школі за кордоном важливо отримати у ній документи з інформацією про те, що дитина вивчала та як оцінили результати її навчання. Це дасть змогу перезарахувати частину оцінок зі спільних у програмах української та закордонної школи предметів (це право, а не обов’язок школи, рішення щодо цього школа ухвалює на власний розсуд), а також допоможе українським вчителям швидше інтегрувати дитину в освітній процес. 

Якщо паралельно ваша дитина навчалась в українській школі за однією із доступних форм (дистанційна, екстернат, сімейна (домашня), або за індивідуальною освітньою траєкторією, не потрібно вживати додаткових заходів, коли ви вирішите повернутись в Україну. Якщо ви вирішите змінити форму навчання (перевести дитину з екстернату, чи дистанційної форми на очну), для цього потрібно буде звернутись до директора школи. 

У разі, якщо вашу дитину відрахували з української школи за вашим зверненням (заявою), при поверненні необхідно буде написати заяву на її зарахування до закладу освіти та пройти підсумкове оцінювання за пропущений період.

Якщо ваша дитина не відвідувала школу та не брала участь у освітньому процесі понад 6 місяців поспіль, а у школи були відсутні дані щодо місця перебування дитини та її батьків, заклад вважатиме дитину такою, що вибула з школи і не переведе її у наступний клас. 

Якщо в учня відсутні підсумкові (річні) оцінки за  попередній рік навчання, батьки можуть подати заяву для проходження ним оцінювання навчальних досягнень (екстерном). На основі цього оцінювання педагогічна рада ухвалить рішення про те, до якого класу зарахувати дитину для подальшого навчання. Форму подальшого здобуття освіти учні та/або їхні батьки обирають самостійно.

Чи може школа в Україні перезарахувати оцінки дитини зі школи за кордоном?

Після навчання за кордоном важливо отримати у тій школі документи про те, що дитина вивчала та якою була її успішність. Ці документи будуть корисними при поверненні дитини у школу в Україні та для переведення до наступного класу. Однак в Україні наразі немає чіткої процедури перезарахування оцінок дітей, які повертаються з-за кордону. Для переведення до наступного класу дитина має пройти підсумкову атестацію за пропущений період.

Як продовжити навчання в Україні, якщо наша школа не працює або зруйнована?

Якщо ваша школа повністю зруйнована та не працює дистанційно або знаходиться на тимчасово окупованій території, ви можете написати заяву на зарахування дитини до будь-якої іншої школи  України.

Для цього потрібно зв’язатися з органом управління у сфері освіти громади, міста або області та отримати інформацію про школу, що організовує екстернатну чи дистанційну форму навчання, та звернутися у будь-який зручний спосіб до цієї школи для зарахування/переведення дитини для продовження чи завершення навчання, а також для видачі документа про здобуття освіти.

Як відбуватиметься переведення до наступного класу в українській школі, якщо дитина перебуває за кордоном?

Українських дітей, які перебуваючи за кордоном продовжують навчання в українських школах, переводять до наступного класу за стандартною процедурою. Якщо ж ваша дитина не продовжувала навчання в Україні, то для переведення у наступний клас необхідно буде пройти підсумкове оцінювання за пропущений період.

Які українські ресурси можна використовувати для опанування програми?
  • Всеукраїнська школа онлайн – відеоуроки, тести та завдання для школярів 5-11 класів. Працює також у форматі мобільного додатка.
  • «Навчання без меж» – трансляція уроків на українських телеканалах та платформах онлайн-телебачення. Це спільний освітній проєкт Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики, українських телеканалів ПЛЮСПЛЮС, «Піксель» та регіональних каналів Суспільного мовника, а також платформ онлайн-телебачення MEGOGO, Київстар ТБ, 1+1 video, sweet.tv та volia.tv.
  • Електронні версії шкільних підручників з електронної бібліотеки Інституту модернізації змісту освіти. Тут можна знайти підручники з будь-якого предмета в електронному вигляді.
  • Матеріали українських дистанційних шкіл, які на час воєнного стану надають безкоштовний доступ всім охочим.
Чи може дитина залишитись на повторне навчання у тому самому класі, щоб надолужити відсутнє під час війни навчання?

Учнів 1 або 2 класів можна не переводити до наступного класу та залишити для повторного навчання у тому самому класі. Школа це робить на підставі письмового звернення одного з батьків чи інших законних представників. Так можна зробити лише один раз впродовж навчання у початковій школі.

Учнів 3-8 класів можна залишити на повторне навчання, якщо за результатами річного оцінювання вони показали початковий рівень (1-3 бали) в одному з таких предметів: українська мова, математика, алгебра або геометрія. У класах з навчанням мовами корінних народів і національних меншин цей перелік доповнюється мовою навчання. Рішення про повторне навчання ухвалює педагогічна рада школи за погодженням одного з батьків.

Як дитині повернутись у початкову школу в Україні, якщо у перший клас вона піде за кордоном?

У школі за кордоном, де навчалась дитина, варто отримати документ про те, що дитина вивчала, та про результати її навчання.

Щоб зарахувати дитину до української школи, оберіть заклад за місцем проживання або зверніться за допомогою в цьому до органу управління освітою в регіоні. Після цього подайте до школи документи, включно з документами зі школи за кордоном. Для зарахування до наступного класу потрібно буде також пройти оцінювання в українській школі.

Чи зарахують мою дитину до першого класу в Україні без дошкільної підготовки?

Так, зарахують. В умовах для зарахування до першого класу немає вимоги про обов’язкову дошкільну освіту.

Як отримати документ про освіту після 9 класу?

Учень отримає свідоцтво про здобуття базової середньої освіти в тому закладі освіти, до якого він був зарахований.

Якщо на час закінчення навчального року школа, в якій навчалась дитина, не функціонує внаслідок війни або знаходиться на тимчасово окупованій території, видати свідоцтво та заповнити додаток для учня, що перебуває за кордоном, може інший заклад освіти. Видачу свідоцтва та заповнення додатків до них може здійснити інша установа освіти, визначена органом управління у сфері освіти. Якщо учня зараховано до Міжнародної української школи, видачу документів про освіту здійснюватиме вона.

Якщо учень підтримує зв’язок зі своїм закладом освіти в Україні та вчителями, питання підсумкового оцінювання вирішує вчитель та українська школа. Якщо учень втратив зв’язок зі школою та своїми вчителями, підсумкове оцінювання може здійснювати інша школа за наявними результатами підсумкового та/або поточного оцінювання,та за результатами І семестру. Якщо учень зарахований до Міжнародної української школи, підсумкове оцінювання здійснює МУШ.

Як отримати документи про освіту, перебуваючи за кордоном?

Протягом дії воєнного стану це питання регулюється  Порядком міжвідомчої взаємодії з питань вручення здобувачам освіти, які перебувають за межами України, документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту, виданих в умовах воєнного стану в Україні.

Для отримання документів про освіту необхідно звернутися до закладу загальної середньої освіти, який замовив документ про освіту, а також подати заяву відповідно до додатку 1 Порядку. Заяву може подати один з батьків, опікун, або інший законний представник, родич дитини або сам повнолітній учень безпосередньо до закладу, або ж факсом, електронною поштою, іншими засобами зв’язку чи у будь-який інший спосіб за вибором заявника.

Вручення документів про освіту здійснюють закордонні дипломатичні установи.

Чи можливо отримати шкільний атестат дистанційно?

Випускники українських шкіл, які виїхали за кордон, можуть отримати документи про освіту у дипломатичних установах України у країні, де вони перебувають.

Для цього відповідну заяву до школи треба подати одному із батьків, опікуну, іншому законному представнику, родичу здобувача освіти, або самому здобувачу освіти. Подати заяву можна в тому числі дистанційно – електронною поштою, факсом, або іншим засобом зв’язку. Зразок заяви можна знайти тут.

Маєте додаткові запитання?

Напишіть експерту Державної служби якості освіти

    Cайт створили