Батькам дітей, які вимушено покинули Україну

З початку повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну чимала кількість українських дітей покинули її територію. Незалежно від місця, де вони перебувають, Україна гарантує цим дітям організацію навчання в дистанційній або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для учнів. 

Водночас, коли частина дітей за кордоном продовжує навчатись онлайн в українських школах, інша частина – розпочала навчання у школах тих країн, де вони перебувають, або поєднує навчання у двох закладах одночасно.

На цьому сайті батьки дітей, які перебувають за межами України, знайдуть відповіді на найпоширеніші запитання щодо організації освітнього процесу для своїх дітей, оцінювання, переведення у наступний клас чи отримання документів про освіту.

ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ

Чи обов’язково українським дітям йти до школи за кордоном?

Не обов’язково. Навчатись можна і у школі України дистанційно, і піти до школи в країні, де перебуває ваша дитина. А можна і поєднувати навчання і там, і там. Як краще вчинити – вирішують батьки або законні представники дитини. 

Варіант 1. Навчатись в українській школі онлайн, або ж на дистанційній, сімейній формі чи екстерном. Ключова перевага – ваша дитина залишається у “рідній” системі освіти, де їй все зрозуміло, можливо – навіть із учителями, які вчили її раніше.

Варіант 2. Піти до школи в країні/місті, де перебуває дитина. Доречно, якщо ви не знаєте, як довго дитині доведеться залишитись за кордоном. Перевагою є спілкування дитини з однолітками, що допоможе краще зрозуміти нову країну та швидше опанувати мову. Втім, дитині доведеться пройти непростий процес адаптації – нова мова, нові вчителі, нові однокласники тощо. 

Варіант 3. Комбінувати навчання у школі за кордоном та в Україні. У такому випадку основний час для навчання дитина приділяє школі за кордоном, водночас виконує завдання в українській школі, навчаючись дистанційно або індивідуально (на екстернаті чи сімейній (домашній) формі). Втім, варто слідкувати за навантаженням на дитину, оскільки вчитись у двох школах одночасно буде непросто.

Також радимо дізнатись про українські школи у новій країні або місті. У багатьох містах Європи, Канади, США діють українські школи, де вчаться діти з української спільноти. Поцікавтесь, чи є така школа у місті, де перебуває ваша дитина. Цей варіант допоможе тримати баланс між соціалізацією дитини в новій спільноті та навчанням в українській системі освіти.

Після переїзду за кордон моя дитина навчається онлайн в українській школі. Цього достатньо?

Так, саме в такому форматі навчається сьогодні більшість учнів та учениць в Україні. Втім, варто також розглянути можливості, які надає навчання за кордоном. З-поміж них – соціалізація в новій спільноті та спілкування з однолітками, вивчення нового середовища та мови, психологічна підтримка дитини в разі необхідності, можливість повчитись в іншій системі освіти.

Чи можливо навчатись одночасно у школі за кордоном і в українській школі? Чи у такому разі можна буде отримати документи про освіту в обох школах?

Так навчатись можливо, можна поєднувати навчання у двох школах – в Україні (дистанційно, на екстернаті, або сімейній (домашній) формі) та за кордоном. Водночас варто слідкувати за навантаженням на дитину, яке через таке навчання зросте. Одним із варіантів такого поєднання може бути навчання у школі за кордоном та екстернат в українській школі.

Учні зможуть отримати свідоцтво про освіту в українській школі, в якій вони навчалися до війни. Якщо наприкінці навчального року така школа не функціонує через війну, а учень – за кордоном, видати свідоцтво та заповнити додатки до них може будь-яка школа, яку визначить орган управління у сфері освіти. Для цього батькам або опікунам слід звернутися до відповідного органу управління. Цю інформацію  може надати також класний керівник чи адміністрація закладу, де учень навчався до війни. 

Якщо учень навчається у Міжнародній українській школі, вона і видаватиме документи про освіту.

Як отримати документ про освіту в школі за кордоном, у якій навчається ваша дитина, варто уточнити у самому закладі. Адже умови для цього можуть відрізнятись у різних країнах і навіть містах.

Які форми навчання в українській школі можна обрати? Які є варіанти продовжити навчання в українській школі?

Ваша дитина може залишитись навчатись у своїй школі на “дистанційці”, яка стала поширеною ще під час пандемії COVID-19: коли уроки проходять онлайн. Це є очною формою, хоч і з використанням дистанційних технологій навчання. У такому разі батькам дитини не потрібно вчиняти жодних дій із документами. 

Якщо ваша школа повністю зруйнована та не працює дистанційно або знаходиться на тимчасово окупованій території, ви можете написати заяву на зарахування дитини до будь-якої іншої школи в Україні.

Форми навчання в українській школі, які ви можете обрати для дитини за кордоном:

 1. Дистанційна освіта як окрема форма навчання. Це окрема форма освіти, яка дає можливість навчатися та отримувати необхідні знання віддалено від школи. Якщо ви бажаєте зарахувати вашу дитину на дистанційну форму, варто поцікавитись у школі, чи навчає вона за такою формою, оскільки не всі школи мають для цього організаційні можливості. 
 2. Екстернат навчання, коли учень або учениця може самостійно, зокрема в прискореному режимі, опанувати програму та, відповідно, отримати документ про освіту. Війна та перебування дитини за кордоном є підставами навчатись на екстернаті. Водночас, навчання за екстернатною формою не обмежує участь у зовнішньому незалежному оцінюванні. Навчаючись на екстернаті, ваша дитина зможе взяти участь у ЗНО на загальних підставах.
 3. Сімейна (домашня) форма. Коли навчання дитині організовують батьки, а оцінюють педагоги. Учні, які навчаються за сімейною формою, проходять підсумкове оцінювання, а також атестацію.

Щоб дізнатись, чи організовує обрана вами школа ці форми навчання, варто звернутись до її сайту або зателефонувати за вказаними на сайті телефонами. Цю інформацію також можна отримати у органі управління у сфері освіти громади, міста або області. Якщо школа організовує ту форму навчання, що вас цікавить, необхідно звернутись до неї для зарахування/переведення дитини.

Чи можуть відрахувати дитину з української школи, якщо втрачено зв'язок зі своїми вчителями та закладом освіти?

Ні, не можуть. Жодного учня, незалежно від того, де він перебуває, чи має він можливість підтримувати зв’язок з своєю школою, чи ні, не виключать з української системи освіти. Відрахування можливе лише у разі, коли батьки звернуться до школи з відповідною заявою.

Як повернутись до української школи після того, як дитина певний час навчалась у школі за кордоном?

Після навчання у школі за кордоном важливо отримати у ній документи з інформацією про те, що дитина вивчала та як оцінили результати її навчання. Це дасть змогу перезарахувати частину оцінок зі спільних у програмах української та закордонної школи предметів, а також допоможе українським вчителям швидше інтегрувати дитину в освітній процес. 

Міністерство освіти і науки України у своєму роз’ясненні повідомило, що усі учні будуть переведені до наступного класу, незалежно від форми підтримки зв’язку з українськими вчителями та школами та/або форм навчання. 

Якщо ви не втрачали зв’язок із українською школою та не подавали заяву про відрахування, то для повернення до школи в Україні не потрібно вживати додаткових заходів.

Якщо вашу дитину відраховували з української школи, необхідно буде написати заяву на її зарахування до закладу освіти. 

У разі, якщо в учня відсутні оцінки за попередній рік навчання, батьки можуть подати заяву для проходження ним оцінювання навчальних досягнень (екстерном). На основі цього оцінювання педагогічна рада ухвалить рішення про те, до якого класу зарахувати дитину для подальшого навчання. Форму подальшого здобуття освіти учні та/або їхні батьки обирають самостійно.

Як продовжити навчання в Україні, якщо наша школа не працює або зруйнована?

Якщо ваша школа повністю зруйнована та не працює дистанційно або знаходиться на тимчасово окупованій території, ви можете написати заяву на зарахування дитини до будь-якої іншої школи в Україні.

Для цього потрібно зв’язатися з органом управління у сфері освіти громади, міста або області та отримати інформацію про школу, що організовує екстернатну чи дистанційну форму навчання, та звернутися у будь-який зручний спосіб до цієї школи для зарахування/переведення дитини для продовження чи завершення навчання, а також для видачі документа про здобуття освіти.

Як відбуватиметься переведення до наступного класу в українській школі, якщо дитина перебуває за кордоном?

Усі учні будуть переведені до наступного класу, якщо батьки не подали відповідну заяву про відрахування із закладу освіти.

Які українські ресурси можна використовувати для опанування програми?
 • Всеукраїнська школа онлайн – відеоуроки, тести та завдання для школярів 5-11 класів. Працює також у форматі мобільного додатка. 
 • Всеукраїнський розклад онлайн – онлайн-розклад, розроблений Міністерством освіти і науки України на базі Google-календаря, який містить посилання на матеріали з різних ресурсів (Всеукраїнська школа онлайн, телеуроки, підручники тощо) для предметів згідно з календарно-тематичним плануванням. Уроки можна додавати собі у Google-календар. 
 • «Навчання без меж» – трансляція уроків на українських телеканалах та платформах онлайн-телебачення. Це спільний освітній проєкт Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики, українських телеканалів ПЛЮСПЛЮС, «Піксель» та регіональних каналів Суспільного мовника, а також платформ онлайн-телебачення MEGOGO, Київстар ТБ, 1+1 video, sweet.tv та volia.tv
 • Електронні версії шкільних підручників з електронної бібліотеки Інституту модернізації змісту освіти. Тут можна знайти підручники з будь-якого предмета в електронному вигляді.
 • Матеріали українських дистанційних шкіл, які на час воєнного стану надають безкоштовний доступ всім охочим.

 

Чи може дитина залишитись на повторне навчання у тому самому класі, щоб надолужити відсутнє під час війни навчання?

Учнів 1 або 2 класів можна не переводити до наступного класу та залишити для повторного навчання у тому самому класі. Школа це робить на підставі письмового звернення одного з батьків чи інших законних представників. Так можна зробити лише один раз впродовж навчання у початковій школі.

Учнів 3-8 класів можна залишити на повторне навчання, якщо за результатами річного оцінювання вони показали початковий рівень (1-3 бали) в одному з таких предметів: українська мова, математика, алгебра або геометрія. У класах з навчанням мовами корінних народів і національних меншин цей перелік доповнюється мовою навчання. Рішення про повторне навчання ухвалює педагогічна рада школи за погодженням одного з батьків.

Як зараховуватимуть дітей до першого класу в Україні у новому 2022-2023 н.р.?

Варіант 1. Українська школа за кордоном. Дізнайтесь, чи є в місті, де ви перебуваєте, українська школа. Якщо так, дізнайтесь процедуру зарахування до першого класу в цій школі. У разі відсутності української школи у місті, де ви проживаєте, дитина може бути зарахована до Міжнародної української школи.

Варіант 2. Школа в Україні за дистанційною/сімейної формою. 

Якщо ви перебуваєте за кордоном і плануєте там залишитися на наступний навчальний рік, ви можете звернутись до української школи для зарахування дитини у перший клас на сімейну або дистанційну, екстернат, або сімейну (домашню) форму освіти. Про те, чи організовує школа навчання за цими формами, варто поцікавитись на сайті школи або в адміністрації.

До школи потрібно подати:

 • заяву про зарахування до школи одного з батьків,
 • копію свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу учня (під час подання копії перевіряється оригінал);
 • оригінал або копію медичної довідки за формою №086-1/о.

Через воєнний стан дитину мають зарахувати до школи навіть якщо немає одного з документів, зазначених вище, але у дитини або одного з батьків є один з наступних документів:

 • довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи,
 • довідка про звернення за захистом в Україні,
 • посвідчення біженця,
 • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист.

Школа зараховує дітей до 1 класу, як правило, відповідно до своєї території обслуговування. Важливо, що мешканцями території обслуговування, є як люди з постійною реєстрацією, так і зареєстровані та цій території внутрішньо переміщені особи. Водночас якщо документи до 1 класу подають внутрішньо переміщені особи, не зареєстровані на цій території, школа не відмовляє у прийомі документів і сприяє їх реєстрації.

Як дитині повернутись у початкову школу в Україні, якщо у перший клас вона піде за кордоном?

У школі за кордоном, де навчалась дитина, варто отримати документ про те, що дитина вивчала, та про результати її навчання. 

Щоб зарахувати дитину до української школи, оберіть заклад за місцем проживання або зверніться за допомогою в цьому до органу управління освітою в регіоні. Після цього подайте до школи документи, включно з документами зі школи за кордоном. Для зарахування до наступного класу потрібно буде також пройти оцінювання в українській школі.

Чи зарахують мою дитину до першого класу в Україні без дошкільної підготовки?

Так, зарахують. В умовах для зарахування до першого класу немає вимоги про обов’язкову дошкільну освіту.

Як відбуватиметься вступ до 5 класу гімназій в Україні? Чи можна вступити до 5 класу гімназії в Україні, якщо дитина перебуває за кордоном?

Особливості вступу, перелік екзаменів тощо варто уточнити на сайті гімназії або в самому закладі – у різних шкіл вони можуть відрізнятись. 

Дитина, що перебуває за кордоном, може вступити у гімназію на дистанційну, екстернат, або сімейну (домашню) форму навчання. Щодо можливості школи організовувати такі форми навчання варто дізнатися у самому закладі.

Як отримати документ про освіту після 9 класу?

Учень отримає свідоцтво про здобуття базової середньої освіти в тому закладі освіти, до якого він був зарахований.

Якщо на час закінчення навчального року школа, в якій навчалась дитина, не функціонує внаслідок війни або знаходиться на тимчасово окупованій території, видати свідоцтво та заповнити додаток для учня, що перебуває за кордоном, може інший заклад освіти. Для цього необхідно направити заяву про зарахування вашої дитини у обрану вами школу в Україні. Якщо ви маєте труднощі з вибором такого закладу, зверніться до органу управління у сфері освіти. Якщо учня зараховано до Міжнародної української школи, видачу документів про освіту здійснюватиме вона.

У 2021/2022 навчальному році 9-ті класи звільнено від державної підсумкової атестації.

Якщо учень підтримує зв’язок зі своїм закладом освіти в Україні та вчителями, питання підсумкового оцінювання вирішує вчитель та українська школа. Якщо учень втратив зв’язок зі школою та своїми вчителями, підсумкове оцінювання може здійснювати інша школа за наявними результатами підсумкового та/або поточного оцінювання та за результатами І семестру. Якщо учень зарахований до Міжнародної української школи, підсумкове оцінювання здійснює МУШ.

Чи потрібно складати національний мультипредметний тест (НМТ), якщо випускник не планує вступати в українські заклади вищої освіти?

Не потрібно, якщо заклад освіти, до якого планує вступати ваша дитина, не вимагає, крім документа про закінчення школи, також і результатів ЗНО, яке цьогоріч замінює національний мультипредметний тест. НМТ варто скласти також, щоб не втрачати можливість вступити до закладу вищої освіти в Україні.

Чи потрібно складати НМТ, якщо випускник планує отримувати вищу освіту за кордоном?

Варто з’ясувати умови вступу до конкретного закладу вищої освіти за кордоном. Можливо, результат національного мультипредметного тесту буде потрібен під час вступу. 

Практика показує, що деякі заклади вищої освіти за кордоном, крім документа про закінчення школи, вимагають і результати ЗНО. Оскільки НМТ цьогоріч замінює ЗНО, результати тесту можуть знадобитись під час вступу. 

Чи можна отримати документи про освіту, не складаючи НМТ?

Так, можна. Свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти видаватиме учню та школа, в якій він навчався.

У 2021/2022 навчальному році 11-ті класи звільнено від державної підсумкової атестації. ДПА не потрібно складати і в разі навчання на екстернаті, сімейній (домашній) формі – в такому випадку відбувається просто підсумкове оцінювання.

Якщо на час закінчення навчального року школа не функціонує через війну, свідоцтво та додаток для учнів, які перебувають за кордоном, видасть інший заклад освіти. Варто звернутися за консультацією до органу управління у сфері освіти та дізнатися, чи визначено заклад, який видасть документи вашій дитині, або ж до якого закладу варто подати заяву на зарахування, щоб отримати свідоцтво. Якщо учня зараховано до Міжнародної української школи видача документів про освіту здійснюватиметься МУШ.

Як отримати документи про освіту, перебуваючи за кордоном?

Протягом дії воєнного стану це питання регулюється  Порядком міжвідомчої взаємодії з питань вручення здобувачам освіти, які перебувають за межами України, документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту, виданих в умовах воєнного стану в Україні.

Для отримання документів про освіту необхідно звернутися до закладу загальної середньої освіти, який замовив документ про освіту, а також подати заяву відповідно до додатку 1 Порядку. Заяву може подати один з батьків, опікун, або інший законнй представник, родич дитини або сам повнолітній учень безпосередньо до закладу, або ж факсом, електронною поштою, іншими засобами зв’язку чи у будь-який інший спосіб за вибором заявника.

Вручення документів про освіту здійснюють закордонні дипломатичні установи.

Маєте додаткові запитання?

Напишіть експерту Державної служби якості освіти

  Cайт створили